projektor

Wybierając projektor, należy wziąć pod uwagę cel, w jakim będzie on używany. Do prezentacji biznesowych niezbędny jest model o dobrej rozdzielczości i jasności, natomiast w przypadku zastosowań w kinie domowym kluczowe znaczenie ma umiejscowienie projektora i jakość obrazu. Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to opcje wejścia/wyjścia, współczynnik rzutu, żywotność lampy i poziom hałasu.

Jasność projektora ma ogromne znaczenie

Istnieje kilka kluczowych czynników do rozważenia przy zakupie projektora, jednym z nich jest jasność. Jasność projektora jest zwykle mierzona w lumenach, przy czym wyższe lumeny oznaczają jaśniejszy obraz.

Przy wyborze projektora ważne jest, aby wziąć pod uwagę środowisko, w którym będzie on używany. Na przykład, jeśli będziesz korzystał z projektora w pomieszczeniu ze światłem naturalnym, będziesz potrzebował projektora o większej jasności.

W przypadku korzystania z projektora w pomieszczeniu o średnim oświetleniu, takim jak sala konferencyjna, 3 000 lumenów może być wystarczające. Jednakże, jeśli korzystasz z projektora w bardzo jasnym środowisku, takim jak na przykład wystawa lub targi, możesz potrzebować projektu o jasności nawet do 10 000 lumenów.

Różne porty umożliwią podłączenie do różnych urządzeń

Projektory mają zazwyczaj jeden lub więcej portów wejściowych, których można użyć do podłączenia urządzeń zewnętrznych. Najczęściej spotykane porty wejściowe to HDMI, DVI i VGA. Niektóre projektory mają również wejścia kompozytowego wideo i S-video. Porty wyjściowe są rzadziej spotykane w projektorach, ale niektóre modele je posiadają. Porty wyjściowe mogą być używane do podłączania urządzeń zewnętrznych, takich jak głośniki lub kino domowe.

Rozdzielczość projektora

Przy wyborze projektora należy zwrócić uwagę na rozdzielczość. Rozdzielczość to liczba pikseli, które składają się na obraz wyświetlany przez urządzenie. Wyższa rozdzielczość oznacza więcej pikseli, a tym samym ostrzejszy obraz. W przypadku prezentacji biznesowych lub edukacyjnych należy stosować minimalną rozdzielczość 1024×768. W przypadku zastosowań w kinie domowym należy stosować rozdzielczość 1280×720 lub 1920×1080.

Wybór projektora – podsumowanie

Wybór odpowiedniego projektora dla swoich potrzeb może być trudnym zadaniem. Istnieje tak wiele różnych marek, modeli i funkcji do wyboru, że może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Musisz zastanowić się czego oczekujesz od projektora oraz jaką kwotę chcesz na niego przeznaczyć. Ważne jest także, jak często będziesz go używać.